wiadomości

Spacer wzdłuż Potoku Swelini

A oto nasza skromna grupka, a wśród nich nie tylko znajomi, ale i osoby, które dołączyły pierwszy raz.
A oto nasza skromna grupka, a wśród nich nie tylko znajomi, ale i osoby, które dołączyły pierwszy raz. fot. Krzysztof Kochanowicz

Przez Trójmiejski Park Krajobrazowy wiedzie mnóstwo ciekawych szlaków turystycznych, którymi wybrać się można czy to na krótki spacer, czy dłuższą wędrówkę. Dysponując kilkoma godzinami, nawet w zwykły powszedni dzień można udać się na całkiem przyjemną wycieczkę po lesie. Tym razem w ramach " spacerów po pracy" udaliśmy się na krótki wypad od ujścia po źródła Potoku Swelinii.Trochę historii:

W średniowieczu Swelinia stanowiła północną granicę dóbr cystersów oliwskich. Jej nazwa została wymieniona w dokumencie wystawionym 5 III 1283 r. w formie Svelina. W okresie międzywojennym wzdłuż Swelini biegła granica Polski i Wolnego Miasta Gdańska. W toponimii niemieckiej rzeczka ta nosiła nazwę Granicznego Potoku. Swelinia, potok o długości 2,5 km i spadku 24m/km, ma źródła na wysokości 60 m n.p.m., obok dużej polany należącej do gdyńskiego Bernadowa. Jest jedynym sopockim potokiem płynącym w całości w otwartym korycie.
Główną atrakcją górnego biegu Swelini jest podmokły las ze starymi okazami olch czarnych i świerków pospolitych porastających brzegi strumienia. W dolnym biegu, na długości 550 m, Swelinia wrzyna się stopniowo w malowniczy wąwóz, stanowiący jeden z najcenniejszych fragmentów sopockiej przyrody. Jej ujście jest jedynym na gdańskim wybrzeżu, naturalnym, nieobudowanym ujściem potoku do morza.

Proponowana mapa wyd.Eko-Kapio
Wyrusz naszym tropem:

Nasz spacer rozpoczęliśmy w Sopocie na plaży, przy góralskiej chacie, znajdującej się w Parku Północnym, skąd udaliśmy ku ujściu potoku Swelini do Zatoki Gdańskiej. Odtąd potok był naszym wskaźnikiem, wzdłuż którego wędrowaliśmy oznakowanymi szlakami turystycznymi oraz innymi wyznaczonymi duktami leśnymi. Między granicą pasa nadmorskiego a główną arterią trójmiasta - aleją Niepodległości, kroczyliśmy jednym z sopockich szlaków spacerowych: Mew, oznakowanym kolorem zielonym na żółtym tle. Wiedzie on wzdłuż dość głębokiego wąwozu, którym płynie potok.

Więcej informacji znajdziesz w artykule
pt. "Wędrówka sopockimi szlakami spacerowymi"

Po przedostaniu się na drugą stronę wspomnianej powyżej głównej ulicy rozdzielającej pas nadmorski od Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, udaliśmy się w kierunku lasu ul. Bernadowską, do Doliny Swelini, w której znajduje się rezerwat przyrody zwany "Łęgiem nad Swelinią". Po minięciu cywilizacji weszliśmy na oznakowany kolorem czerwonym pieszy Szlak Wejherowski.

Po dojściu do terenów zabudowanych gdyńskiego Bernadowa obeszliśmy rezerwat, po czym skierowaliśmy się z powrotem do Sopotu. Ścieżka, którą wędrowaliśmy wiodła wzdłuż rezerwatu i płynącego w dole Potoku Swelini. Z potokiem pożegnaliśmy się przy jego rozlewisku, nieopodal ul. Mazowieckiej, skąd udaliśmy się ku cywilizacji.

Poniżej przedstawiamy Ślad GPS, jednak jest on trochę przekłamany, gdyż krocząc ścieżką wzdłuż rezerwatu nie schodziliśmy nad sam nurt potoku. W drodze powrotnej ścieżka wiedzie cały czas wzdłuż potoku, ok. 50-75 metrów od lustra wody.

Ślad GPS ; autor Tomasz Drabarek [sympatyk GR3miasto]

Statystyki spaceru:

- Całkowity dystans: 5,39 km
- Łączny czas marszu: 58 min
- Średnia prędkość: 6 km/h

Spacer prowadził: Krzysztof Kochanowicz [GR3miasto].Pomysł "spacerów po pracy":

Są one uzupełnieniem proponowanych przez naszą grupę wypadów rowerowych, organizowanych w weekendy. Przykładem powyższej relacji, raz w środku tygodnia wybieramy się na krótki wypad pieszy po lasach Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Trasa zwykle nie przekracza 10 km, a czas wędrówki 2 godzin.

Raz w miesiącu po spacerze planujemy również spotkania ścisłej czołówki grupy z uczestnikami wycieczek oraz naszymi sympatykami, którzy pragną podzielić się z nami swoimi pomysłami, jak również poprowadzić je w ramach "spacerów po pracy". Dłuższe trasy realizować będziemy w weekendy jako alternatywa dla wycieczek rowerowych. W końcu nie samym rowerem człowiek żyje ;)

Info:

Dołącz do ludzi pozytywnie zakręconych
Mając co chwilę nowe pomysły, które realizujemy w wolnym czasie: czy to po pracy, czy w wolny weekend, nie sposób się z nami nudzić. Jeśli więc masz ochotę bawić się razem z nami, nie zastanawiaj się dłużej. Dołącz do nas, to nic nie kosztuje!

O naszych inicjatywach, rajdach i wycieczkach dowiesz się regularnie odwiedzając naszą stronę internetową. Możesz też napisać maila z prośbą o przyłączenie się do listy sympatyków GR3. Wtedy zawsze będziesz na bieżąco ze wszelkimi newsami. Kontakt e-mail: gr3miasto@gmail.com


Zajrzyj gdzie w najbliższym czasie wybiera się Grupa Rowerowa 3miasto

Opinie (12) 5 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

mail

Napisz do nas

Brałeś udział w ciekawej wyprawie lub zawodach, o których chciałbyś opowiedzieć naszym czytelnikom? Napisz do nas na aktywne@trojmiasto.pl