W Gdańsku odbył się 200. parkrun i bieg tyłem

20 grudnia 2015 (artykuł sprzed 8 lat)
Gdański parkrun będzie niedługo świętował 4 lata. Gdański parkrun będzie niedługo świętował 4 lata.

158 biegaczy i biegaczek uczciło na mecie 200. Parkrun Gdańsk, który co sobotę odbywa się w Parku Reagana. Najszybciej na mecie pojawił się Mateusz Moderhak. Potrzebował do tego 18 minut i 3 sekund. Zgodnie z przedświąteczną tradycją, część uczestników zdecydowała się pokonać dystans biegnąc tyłem. Na Bulwarze Nadmorskim odbywał się równocześnie Parkrun Gdynia, który ukończyło 152 uczestników i uczestniczek.

200. Parkrun Gdańsk oznacza, że ta edycja imprezy będzie obchodzić niedługo cztery lata. W sobotę, w Parku Reagana zjawiło się ponad 150 biegaczy i biegaczek. Najszybszy z nich był Mateusz Moderhak. Pomimo iż był daleki od rekordu życiowego w cotygodniowym biegu na 5 km (17:16), to wygrał z wysoką przewagą. Z czasem 18:03 po raz ósmy znalazł się na najwyższym stopniu podium. W Parkrun Gdańsk startował 13 razy.

Drugi na metę wbiegł Michał Skuzjus. Potrzebował na to 18 minut i 38 sekund. Trzecie miejsce zajął Arkadiusz Kalinowski (18:54).

PEŁNE WYNIKI 200. PARKRUN GDAŃSK

Bardzo dobry bieg ma za sobą Małgorzata Tuwalska. Z czasem 19:06 była pierwsza wśród kobiet oraz zdobyła miejsce w pierwszej "10" klasyfikacji generalnej. Zajęła w niej 7. pozycję. Jej siostra, Elżbieta Tuwalska zajęła 2. miejsce w klasyfikacji pań z czasem 22:14. Trzecia pozycja przypadła Agnieszce Machalicy (23:43).

Najszybciej 5 km "rakiem" przebiegł w Parku Reagana Tomasz Bagrowski z czasem 29 minut i 50 sekund, a wśród pań najlepsza była Agnieszka Turska z wynikiem 34:42. Triumfatorzy za swój wyczyn otrzymali pucharki ufundowane przez Pawła Petelskiego.

- Pokonywanie takiego dystansu tyłem nie należy do łatwych wyzwań. Kłopotliwe, przynajmniej dla mnie, są zakręty. Choć co również zauważają uczestnicy, trasa parkruna nie ma ich zbyt wiele. Bieganie tyłem, określane często jako retro running, ma sporo zalet - mówi stała uczestniczka Parkrun Gdańsk i blogerka biegowa, Agata Masiulaniec z Biegowego Światu.
- Japoński naukowiec Junji Takano, zaangażowany w badania nad przyczynami niektórych chorób, podkreśla, że do pozytywnych aspektów takiego wysiłku należą: wzmacnianie serca, płuc, mięśni i stawów. Ponadto jest to znacznie bardziej wydajny wysiłek, 1000 kroków w przód równoważne jest 100 krokom do tyłu. Taki ruch poprawia równowagę mięśniową. Biegając w tył w odróżnieniu od normalnego biegania mamy bardziej wyprostowaną sylwetkę
ciała, mniejszy zakres ruchu w stawie biodrowym, większy zakres ruchu w stawach kolanowych - dodaje.

Pełna klasyfikacja generalna panów

Na Bulwarze Nadmorskim na metę dobiegło 152 biegaczy i biegaczek. Bieg w Gdyni był szybszy od gdańskiego. Zadbała o to czołowa dwójka, która wyznaczała tempo: Tomasz BoguszPaweł Pacholec. Dla pierwszego z nich było to piąte z rzędu zwycięstwo w biegu, w którym startował. Tym razem potrzebne mu było do tego 17 minut i 36 sekund.

Cztery sekundy za nim rywalizację ukończył Pacholec. Na najniższym stopniu podium znalazł się Jerzy Trzebiatowski (18:14), dla którego był to 90. start w Parkrun Gdynia.

PEŁNE WYNIKI 206. PARKRUN GDYNIA

Daria Szewczyk zwyciężyła w klasyfikacji kobiet. Trumf dał jej czas 21:36. Drugie miejsce zajęła Monika Beyer-Wróblewska (22:12). Natomiast trzecia była Dorota Wiszniowska - 22:53.