W Parkrunie biegli tyłem przez 5 kilometrów

11 grudnia 2016 (artykuł sprzed 7 lat)
Niektórzy uczestnicy Parkrun Gdańsk pokonywali trasę w Parku Reagana tyłem. Niektórzy uczestnicy Parkrun Gdańsk pokonywali trasę w Parku Reagana tyłem.

265 biegaczy wzięło udział w kolejnych biegach parkrun w Gdyni i w Gdańsku. Zgodnie z grudniową, przedświąteczną tradycją, część z uczestników imprezy odbywającej się w Parku Reagana pokonała dystans 5 kilometrów tyłem. Kolejne starty w tej lokalizacji, jak i na Bulwarze Nadmorskim oraz przy zbiorniku retencyjnym przy ul. Świętokrzyskiej, w sobotę, o godz. 9. Aby wystartować wystarczy raz zarejestrować się na parkrun.pl i przyjść na bieg z wydrukowanym kodem.

W Parkrun Gdańsk, który odbywa się w Parku Reagana, najszybciej na mecie pojawił się Roman Liśkiewicz. Potrzebował do tego 18 minut i 19 sekund. Drugie miejsce zajął Tomasz Bagrowski z wynikiem 18:54, a trzecie należało do Artura Szymańskiego (19:00).

PEŁNE WYNIKI 247. PARKRUN GDAŃSK

U pań najszybsza była Elżbieta Tuwalska, która przebiegła linię mety w czasie 20:19. Druga, z półtora minutową stratą była Aneta Kaźmierczak (21:39). Natomiast trzecią pozycję zajęła Daria Boba (24:35).

Zgodnie z przedświąteczną tradycją, część uczestników zdecydowała się pokonać dystans biegnąc tyłem. Takie pokonywanie trasy nazywane jest retro running i rozwija mięśnie, które w tradycyjnym bieganiu pracują mniej intensywnie. Natomiast te, które są wykorzystywane w czasie biegu w przód, funkcjonują w inny sposób. Według naukowców z Laboratorium Mechaniki i Medycyny Sportowej Uniwersytetu w Oregonie, gdy biegniemy tyłem, nasza sylwetka jest bardziej wyprostowana niż w czasie tradycyjnego biegu, a stawy mniej narażone na kontuzje. Amerykanie potwierdzili też powiedzenie, że sto kroków do tyłu równa się tysiącu krokom w przód. Po prostu biegnąc tyłem, spalamy więcej kalorii.

Premierowa edycja parkrun tyłem odbyła się 22 grudnia 2012 roku w dość ekstremalnych warunkach pogodowych. Śniegu było po kolana, a temperatura w okolicach -15 stopni Celsjusza. Na biegu stawiło się 38 osób i kilku uczestników z tej grupki zdecydowało się przebiec parkrunnowy dystans tyłem. Pomysł się przyjął na kolejne lata.

Wśród panów najszybciej tyłem 5 km pokonał w sobotę Tomasz Zabielski w 32 minuty, a najlepszą uczestniczką była Agnieszka Turska z wynikiem 37:40.

3. Hubert Kowalik - 3466 pkt.

W najmłodszej trójmiejskiej lokalizacji parkrun na gdańskim Zakoniczynie, najszybciej dystans 5 km pokonał Michał Skuzjus w czasie 19:14. 21 sekund później linię mety minął Tomasz Bagiński, a trzecie miejsce z wynikiem 19:41 osiągnął Łukasz Pomagruk.

PEŁNE WYNIKI 19. PARKRUN GDAŃSK-POŁUDNIE

Wśród pań podobnie, jak tydzień wcześniej, zwyciężyła Agnieszka Stencel, która tym razem uzyskała czas 22:27. Drugie miejsce zajęła Magdalena Grzywacz (24:22), a na najniższym stopniu podium znalazła się Aleksandra De Virion z wynikiem 25:00.