Czwarte urodziny Parkrun Gdynia

25 października 2015 (artykuł sprzed 8 lat)
W sobotnim Parkrun Gdańsk 5 km pokonało 160 miłośników biegania. W sobotnim Parkrun Gdańsk 5 km pokonało 160 miłośników biegania.

Podczas cosobotnich Parkrun Gdańsk i Parkrun Gdynia linię mety pokonało łącznie niemal 330 biegaczek i biegaczy. W drugiej z imprez świętowano czwarte urodziny cyklicznego biegu. Gdyńska piątka była pierwszą lokalizacją ogólnopolskiego cyklu, której inauguracja nastąpiła 15 października 2011 roku. Kolejne, bezpłatne biegi tradycyjnie w sobotę, o godz. 9 w gdańskim Parku Reagana i na Bulwarze Nadmorskim w Gdyni.

,

- W 2010 roku przebywałem w północnej części Anglii, gdzie właśnie do udziału w parkrun namówił mnie kolega z biura, który koordynował inicjatywę w Newcastle upon Tyne. Po powrocie do Polski pomyślałem, że w związku z faktem, iż nie było u nas podobnej inicjatywy, może warto spróbować zaszczepić ideę parkrun wśród tutejszych biegaczy - mówi Jakub Fedorowicz, koordynator Parkrun Polska.
- Powołując się na moją styczność z Parkrun Newcastle upon Tyne skontaktowałem się z Paulem Sinton-Hewittem, założycielem oraz szefem parkrun i przedstawiłem mu pomysł rozszerzenia go o Polskę. W owym czasie poza granicami Wielkiej Brytanii parkrun odbywał się tylko w Danii i Australii. Koordynator światowego parkrun zgodził się i tym samym Polska była czwartym krajem z cosobotnimi biegami - dodaje.
Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę. Dzisiaj mamy 29 lokalizacji parkrun w Polsce, wśród których zarejestrowanych jest około 33 000 miłośników biegania.

Linię mety jubileuszowego biegu na Bulwarze Nadmorskim przebiegło 166 uczestników. Najszybciej 5 km pokonał Adam Głogowski z czasem 17:53. Drugi z 7-sekundową stratą był Tomasz Bogusz, a trzecie miejsce zajął Konrad Zalewski z wynikiem 18:14.

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI 198. PARKRUN GDYNIA

Wśród pań pierwsza była Daria Szewczyk, która osiągnęła czas 21:01 i zaliczyła już 26. zwycięstwo w Parkrun Gdynia. Na kolejnych miejscach na podium finiszowały - Iwona Sikora, dla której był to debiut w cosobotniej zabawie (21:20) oraz Olga Łotocka (23:08).

Po biegu nagrodzono trójkę pań oraz trójkę panów z największą liczbą uzyskanych punktów czwartego sezonu Parkrun Gdynia. Były to kolejno wśród pań: Karolina Lewczuk, Beata RomanowskaMałgorzata Grzeszczak, a wśród panów: Tomasz Bogusz, Marek RucińskiJerzy Trzebiatowski. Również wręczono pamiątkowe statuetki juniorowi roku i wolontariuszowi roku.

3. Adam Głogowski - 198 pkt.

W Parku Reagana 160 miłośników porannego biegania rozpoczęło 192. Parkrun Gdańsk. Z ogromną przewagą nad pozostałymi uczestnikami zwyciężył Daniel Mikielski z czasem 16 minut i 35 sekund. Warto dodać, że biegacz z Olsztynka zanotował 26 biegów parkrun i za każdym razem zwyciężał nie tylko w gdańskiej lokalizacji, ale również w Bydgoszczy, Gdyni, Toruniu czy w Warszawie. Drugie miejsce zajął Mateusz Moderhak (18:05), a najniższe miejsce na podium przypadło debiutującemu Andrzejowi Kędzierskiemu - 18:32.

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI 192. PARKRUN GDAŃSK

U pań tradycyjnie najszybsze były siostry Tuwalskie - Małgorzata zajęła pierwsze miejsce z rezultatem 19:55, a Ela drugie z czasem 20:52. Trzecia w kategorii kobiet była Katarzyna Chojnacka (23:27).

Aby wystartować w biegach parkrun, wystarczy raz zarejestrować się na parkrun.pl i przyjść na bieg z wydrukowanym kodem. Udział jest bezpłatny.