• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

"Forma na lata, a nie na lato". Na co uważać, zaczynając z aktywnością fizyczną?

Jakub Krysiewicz
3 lipca 2024, godz. 18:00 
Opinie (14)
Czy wakacje i urlop to dobry czas, aby nadrobić zaległości w aktywności fizycznej? Czy wakacje i urlop to dobry czas, aby nadrobić zaległości w aktywności fizycznej?

"Forma na lato" to bardzo powszechny termin wśród osób, które planują rozpocząć treningi. Czasem jednak niektórym zdarza się z rozpoczęciem budowy formy nieco się spóźnić. Warto jednak wyznaczyć sobie nowy docelowy termin. Należy jednak być uważnym i nie przekraczać granic swoich możliwości. Porad należy szukać wśród ekspertów. Szukanie ich na własną rękę bez posiadania wiedzy na ten temat może się odbić na naszym zdrowiu.

Czy przygotowujesz swoją sylwetkę na "lato"?

Nawet jeśli spóźniliśmy się z budowaniem sylwetki i poprawą kondycji fizycznej na sezon letni, nic nie stoi na przeszkodzie, by zacząć później. Czasem jednak wyznaczenie sobie docelowego terminu działa motywująco. Trenerka personalna Agnieszka Kowalska informuje, że takim terminem nie musi być koniecznie lato, a mogą być to na przykład urodziny. Na rozpoczęcie przygody ze sportem zawsze jest dobra pora.

- "Forma na lato" to chyba jeden z najczęściej padających zwrotów motywujących, jeśli chodzi o poprawę sylwetki. Wiem, że to oklepane, ale ja lubię mówić moim podopiecznym: "robimy formę na lata, a nie lato". Zdaję sobie sprawę, że jeśli mamy jakiś cel, łatwiej nam się zmotywować do pracy. Więc jeśli lato już trwa, a nasza forma jest daleka od ideału, stwórzmy sobie nowy, mierzalny termin. Np. poprawię swoją formę do urodzin, sylwestra czy jakiejkolwiek racjonalnej daty. Nigdy nie jest za późno na pierwszy krok, a jak wiadomo - jest on najtrudniejszy. Później będzie już z górki - mówi Agnieszka Kowalska.


Należy jednak uważać i nie działać zbyt pochopnie. Istnieją produkty, które w zamiarze mają przyspieszyć proces zgubienia kilogramów, a może się zdarzyć, że osoba chcąca wyrobić się ze zrobieniem formy na letni sezon chętnie się czymś takim wspomoże. Warto jednak taką suplementację skonsultować z ekspertem, bo może się to okazać stratą czasu i pieniędzy.

- Pierwsze co pomyślałam o tabletkach, które w magiczny sposób powodują utratę kilogramów w nieprawdopodobnie krótkim czasie. Osoby, które nie mają na ten temat zielonego pojęcia i chcą szybko osiągnąć wymarzoną sylwetkę, z chęcią sięgają po tego typu produkty, a jedyne, co mogą stracić, to nie zbędne kilogramy, a pieniądze - informuje trenerka.


Inną częstą, nieskuteczną, a nawet szkodliwą metodą są głodówki. Liczy się to, aby wiedzieć, co i ile się je, a nie, żeby nie jeść wcale. Jak mówi Agnieszka Kowalska, takie podejście do żywienia może nieść za sobą wiele negatywnych skutków.

- Jeśli ktoś świadomie chce sobie zrobić dzień głodówki, bo odczuwa taką potrzebę, to ok. Ale jeśli ktoś uważa, że drastyczna dieta polegająca na piciu samej wody spowoduje, że w szybki i zdrowy sposób straci na wadze, to jest w dużym błędzie. Przyniesie to więcej szkody niż pożytku. Anemia, brak energii, zaburzenia snu - to tylko niektóre efekty po zastosowaniu "diety cud" - mówi.


"Wspomagać się" warto sprawdzonymi i oczywistymi środkami, takimi jak witaminy, a przede wszystkim woda. Trenerka Agnieszka Kowalska przypomina o odpowiednim nawadnianiu, w szczególności jeżeli przygodę z aktywnością fizyczną rozpoczyna się latem.

- Zapewne zwiększając aktywność fizyczną - w szczególności latem, w trakcie upałów - nie możemy zapomnieć o odpowiednim nawodnieniu. Niestety często o tym zapominamy. Możemy wtedy sięgnąć po elektrolity. Witaminę D powinniśmy suplementować cały rok. Przed treningiem możemy również sięgnąć po kreatynę, aby zwiększyć wydolność organizmu, chociaż nie uważam tego za konieczność - podsumowuje.
Jakub Krysiewicz

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (14)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Górna Radunia, popołudniowy spływ kajakowy z ogniskiem i biesiadą (1 opinia)

(1 opinia)
zajęcia rekreacyjne, regaty, rajd / wędrówka

31. Lato Teatralne: Warsztaty tańca izraelskiego

warsztaty, kurs tańca

Poniedziałkowa wędrówka po regionie: szmaragdowe Jezioro Głębokie

25-40 zł
spacer, zajęcia rekreacyjne, rajd / wędrówka

Forum

Najczęściej czytane