• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Hitowy sport z USA trafił do Trójmiasta

Patryk Szczerba
25 marca 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (29)

Gra w pickleball może przynieść radość ludziom w każdym wieku

Pickleball to sport, który od kilku lat święci triumfy w Stanach Zjednoczonych. Kilka lat temu uznano go za najszybciej rozwijającą się dyscyplinę za Oceanem. Mieszanka tenisa ziemnego i stołowego z domieszką badmintona trafiła też do Trójmiasta. Pierwsze treningi już trwają.
Czy lubisz próbować nowych dyscyplin?

Początki pickleballa sięgają 1965 roku. Powstał niedaleko Seattle. Ponoć jako zabicie nudy dla dzieci trzech młodych Amerykanów, znudzonych dostępnymi wówczas aktywnościami sportowymi. Od tego czasu ujednolicono zasady, ruszyła produkcja sprzętu, rozpoczęto pierwsze rozgrywki.

Pickleball: początki gry w PolscePickleball to obecnie najszybciej rosnący sport w USA. Aktywnych jest około 4 milionów graczy. W 2015 roku pickleball zostało uznane przez Stowarzyszenie Przemysłu Sportowego i Fitness za najszybciej rozwijający się sport w USA.

Jak przekonują entuzjaści tego sportu, o zwycięstwie w meczu nie decyduje szybkość i siła, ale raczej opanowanie i strategia. Z tego właśnie powodu 8-latek może rozegrać mecz z 80-latkiem, a starsza osoba może pokonać sportowca w sile wieku.

Najlepsze w Trójmieście
Ranking: Sklepy turystyczne i sportowe


W Polsce sport pojawił się cztery lata temu, kiedy powstało Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Pickleballa "Polski Pickleball" z siedzibą w Pszczynie (woj. śląskie). Przedstawicielem został Marcin Matysik, który przyniósł ten sport do Polski ze Stanów Zjednoczonych.

Można grać wewnątrz, jak i na zewnątrz, przy czym piłka do gry na hali różni się od piłki do grania na świeżym powietrzu liczbą okrągłych otworów: 26 (hala) i 40 (na zewnątrz).

Gracze używają kompozytowych rakietek do przebijania polimerowej piłeczki nad siatką.

- Na pierwszy rzut oka pickleball przypomina tenis, ale różni się zasadniczo od niego. Prędkość piłki przy grze w pickleball jest trzy razy mniejsza, podobnie jak pole do gry, które jest ponad trzy razy mniejsze od kortu tenisowego. Z tego właśnie powodu pickleball jest odpowiedni dla osób w każdym wieku, łatwy do nauczenia się również dla tych, którzy nie mieli wcześniej do czynienia ze sportami rakietowymi - opowiada Justyna Ossowska, ambsadorka dyscypliny w Trójmieście.


Pickleball: zasady grySerwuje się zawsze z dołu w taki sposób, by do kontaktu piłeczki z rakietką doszło poniżej pasa zawodnika. Każdy serwis, podobnie jak w tenisie, zagrywany jest po krosie zza linii końcowej.

Pierwszy serwis w secie zawsze zagrywany jest z prawej strony kortu. Obowiązuje zasada tzw., w myśl której piłeczka musi się odbić od podłoża po serwisie po raz pierwszy oraz po returnie po raz drugi. Nie można grać wolejem po serwisie. Po drugim koźle gracze mogą już bez przeszkód zagrywać woleje.Punkty zdobywają tylko serwujący, co przypomina stare zasady siatkówki. Set kończy się gdy osiąga się 11 punktów z konieczną dwupunktową przewagą.

Korty do pickleballa mają takie same wymiary do gry singlowej jak i deblowej, tj.: 6,1 m x 13,4 m, a więc takie same jak w badmintonie w grze deblowej.

Zasady gry na stronie Polski PickleballPickleball w Gdańsku: treningi co tydzieńSpotkania z pickleballem zaczęły się całkiem niedawno, bo w lutym.

Orliki w Trójmieście- Na ten moment poznajemy zasady gry i doskonalimy technikę, aby w niedługim czasie planujemy wziąć udział w turniejach krajowych i międzynarodowych, które odbywają się już regularnie w kraju i za granicą - relacjonuje Justyna Ossowska.
Na treningi obowiązują zapisy pod adresem e-mailowym: pickleball.gda@gmail.com. Pierwsze zajęcia są darmowe.

Quiz Aktywne Trójmiasto Średni wynik 44%

Aktywne Trójmiasto

Rozpocznij quiz

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (29)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Co w miejskiej trawie piszczy?

warsztaty, spacer

Elektryczna Radunia, spływ kajakowy wśród zabytków hydrotechnicznych

75-95 zł
spacer, zajęcia rekreacyjne, regaty

Nocny spływ kajakiem, na wschód słońca nad morzem

90-140 zł
zajęcia rekreacyjne, sporty ekstremalne, rajd / wędrówka

Forum

Najczęściej czytane