• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Spór o trasy biegowe. Były obietnice, później tłumaczenia i interwencja radnych

Damian Konwent
25 listopada 2023, godz. 14:00 
Opinie (55)
Biegaczy na południu Gdańska nie brakuje, ale ci uważają, że nie mają wystarczających warunków do trenowania tak, jak chociażby w innych częściach miasta. Biegaczy na południu Gdańska nie brakuje, ale ci uważają, że nie mają wystarczających warunków do trenowania tak, jak chociażby w innych częściach miasta.

Jest spór, gdyż biegacze uważają, że Gdański Ośrodek Sportu nie wywiązał się z obietnic, które miały zostać zrealizowane w tym roku. Chodzi o znaczniki odliczające podstawowe dystanse, pomagające w treningu. Teraz GOS się tłumaczy, ale to nie zadowala również radnych, którzy chcą wyjaśnień od Aleksandry Dulkiewicz, która ma na to czas do 6 grudnia.

Czy w swojej dzielnicy masz wystarczające warunki do trenowania?

Najpierw były obietnice9 stycznia 2023 roku na oficjalnej stronie Gdańskiego Ośrodka Sportu pojawiła się informacja, że z kalendarza imprez zniknie jedno duże wydarzenie, czyli Gdańsk Maraton, ale w zamian pojawią się inne mniejsze wydarzenia, jak np. cykl #RUNGDN, zawody OCR, Cross Duathlon, Aquathlon Gdańsk, Challenge Gdańsk czy różnego rodzaju zajęcia dla aktywnych. Miały pojawić się też nowości, a wśród nich miały być m.in. specjalne znaczniki ułatwiające treningi biegowe na południowych trasach Gdańska.

- Z pewnością ogromną gratką dla wszystkich biegaczy będą atesty PZLA dla istniejących już, popularnych ścieżek biegowych, chętnie wybieranych przez gdańszczan na treningi. Polski Związek Lekkiej Atletyki zmierzy dokładnie i postawi swój znak jakości trasom wokół zbiorników retencyjnych na JasieniuMapka (długość ok. 1300 m), ŚwiętokrzyskiejMapka (ok. 3 km) i KiełpinkuMapka (ok. 1100 m). W miejscach tych staną ponadto znaczniki odliczające podstawowe dystanse, pomagające w treningu. - zachęcał Leszek Paszkowski, dyrektor GOS, w komunikacie, który pojawił się na początku roku.


Pozornie mała rzecz, ale dla biegaczy, których, jak słyszymy, w tych lokalizacjach jest wielu, ma dużą wartość.

- Wokół wspomnianych zbiorników biegają dziesiątki, jeśli nie setki ludzi. Słupki, które miały tu stanąć, znacznie pomogłyby w treningach, zwłaszcza interwałowych. W innych rejonach Gdańska biegacze mają lepsze warunki do ćwiczeń. Są bieżnie i nie tylko. Natomiast na południu tak nie jest - mówi nam Tomasz Chojnowski, mieszkaniec Gdańska, który jest zamiłowanym biegaczem.
Blisko 5 tys. biegaczy uczciło Święto Niepodległości w Trójmieście Blisko 5 tys. biegaczy uczciło Święto Niepodległości w Trójmieście

Gdański Ośrodek Sportu tłumaczyTygodnie i miesiące mijały, ale znaczników jak nie było, tak nie ma. Zaniepokojeni biegacze postanowili interweniować. Wysłali oficjalne pytanie do GOS, ale z odpowiedzi wynika, że nie doczekają się zmian na trasach do biegania w tym roku. Nie wiadomo, czy w ogóle.

- W kwestii oznakowania ścieżek biegowych informujemy, że projekt ich oznakowania wymagał uzgodnień z Biurem Architekta Miasta oraz Gdańskim Zarządem Dróg i Zieleni. Ponieważ jedna z tych ścieżek znajduje się w obszarze planowanego Parku Południowego, który znajduje się wciąż w trakcie projektowania, zmuszeni jesteśmy czekać na ostateczne rozstrzygnięcia i wytyczne w tym zakresie. Gdański Zarząd Dróg i Zieleni informuje, że szczegółowe wytyczne dotyczące identyfikacji wizualnej Parku Południowego zostaną opracowane w roku 2024 - odpowiedział Michał Faran z Gdańskiego Ośrodka Sportu.


Biegacze z kompromisemPodany powód jednak nie wystarcza biegaczom.

- GOS swoje decyzje argumentuje tym, że Park Południowy ma objąć jedną z trzech wspomnianych tras. Ok, rozumiemy to i nie zamierzamy się z tym kłócić. Ale co z pozostałymi dwiema? Przecież tam wciąż można postawić znaczniki - tłumaczy biegacz z Gdańska.
- Już nie chodzi nawet o atesty PZLA, które GOS również zapewniał. Dla nas wcale nie musi ich być, bo czy odcinek będzie miał 100 metrów, czy 100 i pół, to nie będzie aż tak wielka różnica. Wystarczy postawić te słupki, których koszt nie jest ogromny. Podobne są w innych miastach Polski czy Europy i biegacze sobie je chwalą - dodaje.
Na takie znaczniki ułatwiające trening można trafić w innych miastach Polski oraz Europy. Na takie znaczniki ułatwiające trening można trafić w innych miastach Polski oraz Europy.
Do gry wkroczyli radni. Jest interpelacjaOdpowiedź Gdańskiego Ośrodka Sportu nie spodobała się również radnym: Mateuszowi SkarbkowiŁukaszowi Bejmowi. Dlatego i oni postanowili interweniować w tej sprawie. Wysłali interpelację do prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz.

- Grupa mieszkańców zwróciła się do nas z prośbą o interwencję, wskazując, iż na stronie Gdańskiego Ośrodka Sportu znajduje się deklaracja i obietnica, że istniejące już popularne ścieżki biegowe uzyskają atesty PZLA. Dodatkowo na trasach wokół zbiorników retencyjnych na Jasieniu, Świętokrzyskiej i Kiełpinku miały pojawić się znaczniki odliczające podstawowe dystanse, które pomagają w treningu.

W naszej ocenie jest to bardzo dobry pomysł i zasługuje na priorytetowe wykonanie.

Mając powyższe na uwadze, prosimy o pilną realizację przedmiotowego projektu w jak najszerszym zakresie - czytamy.

Finał tej sprawy powinniśmy poznać najpóźniej 6 grudnia. Do tego dnia powinna pojawić się odpowiedź prezydent Dulkiewicz.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (55)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Gry Parkowe na Orientację Zabawa z Mapą Chełm os. Witosa

20-27 zł
impreza na orientację

Bachata Womanity z Evelą Grablowską

119 zł
kurs tańca

Zajęcia Otwarte z Jogą Kundalini W Centrum Joga i Pilates

joga

Forum

Najczęściej czytane