• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dla kogo ścieżki rowerowe? Kiedy można jeździć na rolkach i hulajnogach?

Rafał Sumowski
5 marca 2020 (artykuł sprzed 4 lat) 
W świetle prawa, na ścieżce rowerowej poruszający się na każdym innym pojeździe niż rower, traktowany jest jak pieszy. Być może dojdzie jednak do zmian w związku z coraz większą popularnością hulajnóg elektrycznych. W świetle prawa, na ścieżce rowerowej poruszający się na każdym innym pojeździe niż rower, traktowany jest jak pieszy. Być może dojdzie jednak do zmian w związku z coraz większą popularnością hulajnóg elektrycznych.

Na trójmiejskich ścieżkach rowerowych można spotkać rolkarzy, deskorolkarzy a nawet osoby poruszające się na hulajnogach elektrycznych. Zgodnie z prawem przebywać na nich mogą wyłącznie rowerzyści, choć i od tej zasady są wyjątki. Niewykluczone jednak, że dojdzie do zmian dotyczących przede wszystkim coraz popularniejszych hulajnóg elektrycznych.





Co, oprócz rowerów, powinno być dopuszczone do ruchu na ścieżkach rowerowych?

"Korzystając z pięknej, wiosennej pogody, w ostatnią niedzielę wybrałam się do Brzeźna na rolki. Ścieżka rowerowa biegnąca wzdłuż plaży jest świetnym miejscem, z którego regularnie korzystam, gdy chcę pojeździć.

Tym razem jednak mocno się zdziwiłam, bo poza rolkarzami i rowerzystami na ścieżce było mnóstwo innych pojazdów - mocno rozpędzone elektryczne hulajnogi, deskorolki, monocykle elektryczne, segwaye. Jechał nawet ktoś czymś podobnym do quada, naliczyłam nawet cztery osoby na elektrycznych wózkach inwalidzkich.

Dodam tylko, że wśród tych różnych maszyn poruszały się małe dzieci na rowerkach, co chyba nie jest do końca bezpieczne. Zastanawia mnie zatem, na czym można jeździć po ścieżce rowerowej, a na czym nie?" - napisała do nas czytelniczka, pani Karolina.

Kto ma pierwszeństwo na ścieżce rowerowej?



W tej kwestii przepisy są niezmienne od lat. Prawo o ruchu drogowym osoby poruszające się na rolkach, wrotkach, deskorolkach czy hulajnogach traktuje tak samo, jak pieszych, a to oznacza, że w większości przypadków nie mogą korzystać z jezdni ani ścieżek dla rowerów.

- W związku z powyższym zachowanie pieszego na drodze powinno być zgodne z art.11 Ustawy prawo o ruchu drogowym. Z treści tego przepisu wynika, że tam, gdzie jest chodnik, na rolkach i hulajnodze trzeba poruszać się po chodniku. Po jezdni można jechać dopiero wtedy, gdy na drodze nie ma ani chodnika, ani pobocza, a i to pod warunkiem ustępowania miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi. Podobnie jest w przypadku ścieżki rowerowej lub pasa dla rowerów - można korzystać, gdy nie ma chodnika lub pobocza, ale trzeba ustępować rowerzystom - wyjaśnia nadkom. Magdalena Ciska z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.

Rolki trójkołowe - droższe, ale szybsze



Gdy rolkarz, osoba na hulajnodze lub innym tego typu pojeździe jedzie drogą dla rowerów, choć ma na drodze chodnik, może zapłacić mandat w wysokości 50 złotych. Tych ograniczeń nie ma w strefie zamieszkania. Pieszy, a więc także rolkarz, może tam korzystać z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem (art. 11 ust. 5 Prawa do ruchu drogowym).

Ścieżka rowerowa a hulajnogi



Prawo prawem, ale z jego przestrzeganiem i egzekwowaniem bywa różnie. W ostatnim czasie na popularności zyskały hulajnogi elektryczne, które można wynajmować na minuty a także pojazdy typu segway.

- Dziś nie ma jednoznacznych przepisów dotyczących osób poruszających się na hulajnogach elektrycznych. Oczywiście hulajnodze bliżej do roweru niż do pieszego, niemniej jednak ze względu na warunki konstrukcyjne hulajnogi, nie sposób uznać ją za rower. Dzisiaj, kierując się interpretacjami prawa o ruchu drogowym, nie ma innej kwalifikacji tego typu zachowania, jak potraktowanie osoby jadącej na hulajnodze jak pieszego. Rozwaga, rozsądek i świadomość, że nie jesteśmy sami na drodze, może doprowadzić do tego, że będzie to fajny środek do przemieszczania się - wyjaśnia nadkom. Ciska.

Zalety i wady rowerów elektrycznych



W 2017 roku pojawiła się informacja o pracach legislacyjnych zmierzających do tego, by pojazdy takiej jak hulajnogi elektryczne nazwać indywidualnymi środkami transportu, jak również dopasować sposób poruszania się tych osób nawet na drogach dla rowerów.

- Uważam, że jest to dobry kierunek. Tego przepisu jeszcze jednak nie ma, zatem w myśl przepisów trzeba przyjąć, że poruszający się na hulajnodze to pieszy - mówi nadkom. Ciska.
Przypominamy, że osoby poruszające się na hulajnogach elektrycznych, jako osoby znajdujące się na drodze, są zobowiązane do przestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa ruchu określonych chociażby w art. 3 i 4 ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Ze wspomnianych artykułów wynika, że uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani zachować ostrożność, unikać wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego, ruch ten utrudnić albo w związku z ruchem zakłócić spokój lub porządek publiczny oraz narazić kogokolwiek na szkodę.

Gdzie wolno zostawiać hulajnogi?

Opinie (144)

  • (3)

    Sam osobiście jeżdżę hulajnoga elektryczna i zdecydowanie bezpieczniej jest na ścieżka dla rowerów niż na chodniku zarówno jak dla mnie i dla pieszych w sumie na chwilę obecną to ja też jestem pieszym tylko poruszam się znacznie szybciej w strefach dużego natężenia ruchu hulajnoga pomiędzy
    ludźmi wuzkami psami porażka czas to zmienić

    • 8 0

    • Dokładnie. Ciekawe że z tą ustawą jakoś się posłom nie śpieszy. Musi być bardzo, bardzo skomplikowana.

      • 0 0

    • (1)

      a czym są "ścieżki"? przecież to też chodnik (śmieszny pasek na chodniku)

      • 0 0

      • Przepraszam że wypowiedź powyżej.
        Kolega ma problemy z psychiką i wstawia gdzie może komentarze o paskach na chodniku.
        Pod tym artykułem też można ich kilka znaleźć.

        • 0 0

  • Królowie na rowerach z alergia na dzwonek (1)

    Jesli rowerzysta jedzie chodnikiem, jest miły i uprzejmy,ale postaw tylko nogę na drodze rowerowej to wyłania sie stróż prawości. Nadjeżdża z tylu i wylewa żale. Czasem każdy korzysta z bezpieczniejszej drogi zwłaszcza jak masz male dzieci, a chodnik bezpośrednio graniczy z ruchliwa ulica.
    A wystarczy użyć tego co ma większość rowerów dzwonka !!! Przecież nie mam oczu z tylu głowy. Ale nie bo mam prawo to jade ile sił.
    Nam nie trzeba nowych praw tylko empatii.

    • 0 4

    • idź z dziećmi po ulicy

      niech używają klaksonu, oraz okażą empatię. Tam jest znacznie szerzej i lepiej się pomyka na rowerku biegowym, a wózek też jedzie gładko.

      • 1 0

  • (1)

    Jechałem autem z prędkością 60 km/j a równolegle na ścieżce rowerowej z taką samą prędkością jechał koleś na ,, hulajnodze"

    • 1 0

    • to już hulajnoga nie była a taki d**il jak spowoduje wypadek powinien być bardzo surowo ukarany o ile go poskładają do kupy po lądowaniu z takiej prędkości

      • 1 0

  • Co mam zrobić (1)

    jak przede mną płynie baletmistrz na rolkach zajmująć całą szerokość ścieżki rowerowej od lewej do prawej jej krawędzi?

    • 5 1

    • To chyba oczywiste

      Spokojnie go wyprzedzić po chodniku lub po trawie. To chyba nie jest problem

      • 0 0

  • Puky challenger r 2002l

    Czy jadąc tym pojazdem jestem pieszym czy rowerzystą???

    • 0 0

  • Ciekawy tytuł artykułu. (1)

    Odpowiedź jest nieoczywista:
    Ścieżki rowerowe (drogi dla rowerów) są dla samochodów.
    Wytłumaczenie:
    Drogi dla rowerów, przynajmniej w Polsce, budowane są po to, aby rowerzyści nie jeździli po jezdni i nie "przeszkadzali" kierowcom samochodów. Nie znam drogi dla rowerów, która powoduje, że poruszanie się rowerem jest wygodniejsze i szybsze, wręcz przeciwnie. Jazda po drodze dla rowerów jest również wbrew pozorom bardziej niebezpieczna niż jazda po ulicy.

    • 1 2

    • Zapomniałeś dodać o pomalowanych liniach na chodniku.

      • 0 0

  • powinny byc prosiak pasy gdzie kibice klubu z wsi za sopot w strone od Gdanska jak na polwysep sie patrzy beda mogli chodzic i nie udawac ze barwy honor i nawet wynik dla nich cos znaczy bo gdy ktorys tak twierdzi to gdyby byl tworem geppetty to nos by mu wbil sie w tylek po okrazeniu wokolo calej ziemi
    gdbym byl jak wy sam bym krzyknal
    czemu tak klamiemy
    czemu nie skamlemy
    nic nie znaczymy
    trójmiasto jest lechii
    do lechii należy

    • 0 1

  • redaktorze, a jaka jest definicja roweru wg prawa?

    "Oczywiście hulajnodze bliżej do roweru niż do pieszego, niemniej jednak ze względu na warunki konstrukcyjne hulajnogi, nie sposób uznać ją za rower."

    pojazd poruszany pracą mięśni lub silnikiem el. o mocy do 250W

    czyli tyle co hulajnogi

    dziękuję dobranoc

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Spacer z Przewodnikiem: Gdańsk - Droga Królewska i ciekawe zakamarki Głównego Miasta

47 zł
spacer

Bajkowy Festiwal Dmuchańców

69 zł
Kup bilet
festyn, gry, zajęcia rekreacyjne

VI Rajd Pieszy Kulturalna Rybka Pierwoszyno-Mechelinki-Rewa

gra miejska, spacer, rajd / wędrówka

Forum

Najczęściej czytane