• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Trening na zewnątrz zimą. Dlaczego warto go robić? Jakie korzyści niesie za sobą?

mip.
9 stycznia 2024, godz. 06:00 
Opinie (20)
Zimowy trening na świeżym powietrzu to moc korzyści dla organizmu. Zimowy trening na świeżym powietrzu to moc korzyści dla organizmu.

Trening na zewnątrz zimą - dlaczego warto tak ćwiczyć? Niskie temperatury i krótki dzień nie zachęcają do treningów na świeżym powietrzu. Dobrze jednak z nich nie rezygnować, gdyż niosą one za sobą wymierne korzyści dla naszego zdrowia. Podpowiadamy, dlaczego zimowe treningi na zewnątrz to dobry pomysł.




Czy zimą kontynuujesz treningi na świeżym powietrzu?

Treningi na świeżym powietrzu zimą jeszcze bardziej efektywne



Wbrew pozorom zimowe temperatury powodują, że treningi na świeżym powietrzu stają się bardziej efektywne. Niezależnie od tego, czy ćwiczymy na siłowni pod chmurką, biegamy czy uprawiamy nordic walking, powoduje to, że nasz wysiłek jest dla organizmu bardzo wydajny. Wszystko przez mechanizm termoregulacji.

Nasze ciało potrzebuje więcej energii, by utrzymać stałą temperaturę ciała, a co za tym idzie - zwiększa się wydatek energetyczny i spalamy więcej kalorii. Do tego wszystkiego trzeba doliczyć także spalone kalorie podczas samego ruchu. Dzięki temu szybciej uda nam się pozbyć zbędnych kilogramów.

- Zaczęłam biegać zimą, zachęcona przez moją przyjaciółkę. Dzięki temu w zeszłym roku udało mi się wyszczuplić sylwetkę i szybko osiągnąć wymarzoną formę na wiosnę - mówi nam Kamila.


Trening na zewnątrz zimą: większe dotlenienie i hartowanie organizmu



Zimą większość czasu spędzamy w domu czy pracy. Rzadko decydujemy się na wyjście na zewnątrz, a to sprzyja niedotlenieniu organizmu czy niedoborowi witaminy D. W Trójmieście powietrze zimą zazwyczaj jest bardzo dobre i treningi na zewnątrz to doskonały pomysł.

Aktywność na dworze sprawia, że nasz oddech i tętno przyspieszają. W wyniku tego krew krąży szybciej i dostarcza do komórek większą ilość tlenu. Dzięki temu możemy zapobiec złemu samopoczuciu, ospałości czy stałemu zniechęceniu.

Najlepsze imprezy dla aktywnych w 2024 r. Przyciągną tysiące uczestników Najlepsze imprezy dla aktywnych w 2024 r. Przyciągną tysiące uczestników

Zimowe treningi to także okazja, by zahartować nasz organizm i wzmocnić odporność. Po wysiłku rośnie produkcja białych krwinek, które chronią nasz organizm przed wywołującymi choroby drobnoustrojami. Niskie temperatury to dla wielu także czas, kiedy biega się o wiele lepiej, gdyż trudno o przegrzanie.

- Z żoną uprawiamy nordic walking przez cały rok. Nawet zimą nie rezygnujemy z tej aktywności. Dodaje to nie tylko endorfin, ale i hartuje ciało. Dzięki temu nigdy nie chorujemy. Zachęcam wszystkich do takiej aktywności - mówi pan Lucjan, który z "kijkami" maszeruje po sopockich lasach.


Doskonały trening dla mięśni i stawów



Zimowy anturaż to bardzo dobry czas na bieganie czy nordic walking. Pomimo lodu i śniegu nawierzchnia jest bardziej przyjazna dla stawów i mięśni. Ponadto dzięki takim warunkom wzmacniają się mięśnie, stawy i ścięgna.

Należy liczyć się z tym, że noga raz ucieknie w lewo, raz w prawo i korpus będzie pracował na różne strony. Dzięki temu wzmocni się nasza naturalna siła i sylwetka biegowa, a zwłaszcza mięśnie nóg, które odpowiadają za siłę napędową. Nie da się ukryć, że zimowe warunki to także większy wysiłek dla organizmu. Czujemy się po nim bardziej zmęczeni, bo na pokonanie takiej samej trasy zużywamy więcej energii.

Hokej, łyżwiarstwo czy curling. Gdzie trenować sporty zimowe w Trójmieście? Hokej, łyżwiarstwo czy curling. Gdzie trenować sporty zimowe w Trójmieście?

O tym pamiętaj, trenując zimą na dworze



By zimowe treningi na dworze zawsze przebiegały z korzyścią dla naszego organizmu, należy pamiętać, by oddychać przez nos, co pozwoli ogrzać powietrze i uniknąć przeziębienia. Nie należy także ubierać się "na cebulkę" i zakładać wielu warstw. Najczęściej wystarczą: wysokie skarpetki, zimowe getry, termoaktywna koszulka z długim rękawem i kurtka. Weźmy ze sobą także rękawiczki oraz czapkę. Jeśli będzie nam za ciepło, zawsze można je zdjąć.



Pamiętajmy także o odpowiedniej rozgrzewce, która powinna być nieco dłuższa z uwagi na fakt, że mięśnie są bardziej spięte. Pomoże to zapobiec kontuzjom, zerwaniom i naderwaniom mięśni.

Z kolei po treningu, kiedy zwykle się rozciągamy, warto poćwiczyć już w mieszkaniu, szczególnie kiedy jest bardzo zimno. Należy tylko pamiętać, by po powrocie do domu od razu zdjąć mokre ubrania i przebrać się w suche.
mip.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (20)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Gry Parkowe na Orientację Zabawa z Mapą Osowa - Owczarnia

20 - 27 zł
impreza na orientację

metoda butejki spokojny oddech, spokojny umysł, 28 kwietnia (niedziela), godz. 15:00-18:00

150 zł
warsztaty, spotkanie

Festiwal NERF - Blaster Games

79,99 zł
imprezy i akcje charytatywne, gry, zajęcia rekreacyjne

Forum

Najczęściej czytane