- 1 Skatepark Multipark Morena już otwarty (73 opinie)
- 2 Jubileuszowe spotkania Kolosy w Gdyni (33 opinie)
- 3 Hitowy sport z USA już w Trójmieście (18 opinii)
- 4 Weekend niesamowitych podróży (66 opinii)
- 5 WF na studiach potrzebny czy nie? (92 opinie)
- 6 W weekend dla aktywnych czuć wiosnę (6 opinii)
Czy warto biegać po śniegu? Jakie korzyści, na co uważać, jak się przygotować?
Śnieg zasypał trasy dla biegaczy. Czy to oznacza, że powinniśmy zaprzestać biegania? Wręcz przeciwnie - trening w takich warunkach może być jeszcze lepszy niż normalnie. Oczywiście należy się odpowiednio przygotować. Jak? O tym mówi Piotr Suchenia z run-passion.pl, gdyński maratończyk, który jako pierwszy wygrał zawody na... obu biegunach globu.
Piotr Suchenia opowiada, jak biegał po Antarktydzie
Śnieg dobry dla stawów i siły biegowej
Zima to bardzo dobry czas na bieganie. Pomimo lodu i śniegu, nawierzchnia jest bardziej przyjazna dla stawów i mięśni. Mięśnie inaczej pracują, kiedy biegniemy płynnie na przykład po twardym asfalcie, a inaczej kiedy biegniemy po śniegu.
Musimy liczyć się z tym, że noga raz ucieknie w lewo, raz w prawo i korpus będzie pracował na różne strony. Dzięki temu wzmocnimy naturalną siłę i sylwetkę biegową, a zwłaszcza mięśnie nóg, które odpowiadają za siłę napędową. Nie przesadzajmy tylko z intensywnością treningu, zima sprzyja dłuższym wybieganiom w spokojnym tempie.
"Szklanka" na dworze? Nie ryzykuj, zostań w domu
Tak naprawdę należy unikać biegania tylko w wypadku, gdy nawierzchnia jest mocno oblodzona. Na "szklance" nie ma przyczepności i w tym wypadku z bieganiem jest jak z samochodem. Kiedy nie masz kolców, nie utrzyma cię najlepsza guma. Nie warto ryzykować kontuzją, więc w tej sytuacji lepiej zostać w domu.
Trasy biegowe w Trójmieście
Optymalna nawierzchnia to oczywiście ubity śnieg, ale i "puszek" jest przyjemny do biegania. W tym drugim wypadku musimy się liczyć z tym, że będziemy biegać wolniej.
Mróz to nie przeszkoda, a dla niektórych nawet sprzymierzeniec
Temperatury 10 czy 15 stopni Celsjusza na minusie wcale nie oznaczają, że powinniśmy rezygnować z biegania. To mit. Gdy byłem dzieckiem, podobne temperatury, a nawet niższe, były w Polsce o tej porze roku normą. Bawiliśmy się na dworze, oddychaliśmy ustami, jedliśmy śnieg i nikt jakoś specjalnie nie chorował.
Pomiary, które notujemy w Polsce, nie są tak ekstremalne. Wielu osobom zimą biega się nawet lepiej i to jest zrozumiałe, bo przy niższych temperaturach, trudniej o przegrzanie. Nie ma jednak na to reguły.
Nie patrz tylko na termometr, zwróć uwagę na wiatr
Planując trening nie kierujmy się jedynie tym, co wskazuje termometr, a zwracajmy uwagę na prognozy i przewidywany wiatr. To on odpowiada za temperaturę odczuwalną.
Dokąd na narty biegowe w Trójmieście?
Termometr może wskazywać minus 2 stopnie Celsjusza, ale przy wietrze 10-15 km na godzinę, uczucie zimna rzeczywiście może być ekstremalne. Mróz w połączeniu z opadami i silnym wiatrem to nie są dobre warunki do biegania.
Nie ubieraj się "na cebulkę"
Wielu biegaczy zakłada na siebie zimą sporo warstw, zapominając o tym, ile ciepła generują podczas ruchu. W tej sytuacji łatwo o przegrzanie i taki trening nie jest efektywny. Lepiej czuć nawet lekki chłodek niż gdyby miałoby być nam gorąco.
Przy temperaturach w naszym kraju wystarczy termoaktywna bielizna plus dobra kurtka z membraną, która ochroni nas przed wiatrem. Nie ma u nas mrozów poniżej 20 stopni, żeby zakładać dwie pary legginsów. Na nogi wystarczą buty z dobrym protektorem, który trzyma się śniegu. Coraz popularniejsze są wodoodporne skarpety. Weźmy też rękawiczki i czapkę, jeśli będzie nam za gorąco, zawsze można je zdjąć. Lepiej mieć je ze sobą.
Odzież termoaktywna dla uprawiających sport. Kiedy korzystać?
Z udogodnień polecam okulary z jasnymi szkłami, które ochronią oczy przed śniegiem. Nie muszą być specjalistyczne, sam używam takich za 100 zł, mogą być zwykłe przemysłowe. Śnieg nie powinien sypać nam w oczy. Pamiętamy też o smarowaniu twarzy tłustym kremem, który zmniejszy ryzyko odmrożenia nosa czy uszu. Nie polecam natomiast naciągania "komina" na twarz. Wydychane powietrze szybko się skrapla, blokuje płynną regulację wymiany gazowej i wpływa na pogorszenie wydolności. Więcej z tego szkody niż pożytku.
Zadbaj o bezpieczeństwo
Dla biegających z telefonem, zwłaszcza po lasach, przypominam o naładowaniu baterii i trzymania telefonu w kieszeni blisko ciała, aby trzymać ciepło. Przy niskich temperaturach baterie szybko się rozładowują, a telefon może nam być potrzebny, gdyby stało się coś nieprzewidzianego.
Wiadomości Jak dbać o buty sportowe? Metody na długowieczność
Jeśli biegacie wieczorem i używacie latarek "czołówek", również upewnijcie się, że są naładowane w stu procentach. Nie muszę chyba przypominać o odblaskach. Lepiej wyglądać jak choinka niż ryzykować, że ktoś potrąci nas samochodem.
Dokończ trening w domu
Dobry nawyk u każdego biegacza to poświęcenie 10-15 minut na rozciąganie i ćwiczenia ruchowe po treningu. Jeśli jest zimno, warto zrobić to już w mieszkaniu. Pamiętajcie tylko, aby w pierwszej kolejności po wejściu do domu, zdjąć mokre ubrania i przebrać się w suche.
Miejsca
Opinie wybrane
-
2021-01-21 05:49
Bieganie po sniegu to wspanialy trening pod kazdym wzgledem.
Trenujesz kondycje miesni, stawow, serca i pluc. Nie ma kurzu i powietrze jest najczystsze w calym roku. Nawet nie czujesz zmeczenia przy bardziej extensywnym treningu. Czym zimniej to lepiej. Ale nie lubie tego robic kiedy wieje silny wiatr. Natomiast stanowczo nie polecam biegania po piasku na plazy latem. Bardzo latwo mozna zwichnac stawy przy stopach. Paskudnie jest to bolesne i trwa kilka tygodni aby sie tego pozbyc.
- 1 1
-
2021-01-18 23:45
Dla mnie super
Lubię biegać kiedy jest zimno, a śnieg to ciekawe doświadczenie. Szkoda, że tylko czasami jest taka możliwość w ostatnich latach. Ostatnia niedziela rankiem kiedy było śnieżnie i mroźno samo się biegalo. Dla mnie góra to w mroźne dni koszulka, bluza i bezrękawnik A do tego komin opaska na uszy i cieplejsze długie getry. Oczywiście buty i rękawiczki też
- 2 0
-
2021-01-18 09:27
warto nie warto
Po co roztrząsać temat jak pojutrze zamiast śniegu będzie błoto? Pośniegowe.
p.s. w kurtce z membraną to bym sie w czasie biegania zagotował. Nawet przy - 20.- 17 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.