wiadomości

Imprezy dla aktywnych rozruszały Trójmiasto w 2016

Przyciągały na starty tysiące osób, w wielu listy startowe wypełniały się po brzegi w szybkim tempie. Jakie największe imprezy dla aktywnych zapamiętamy z 2016 roku? Jest ich wiele.

W drugim miesiącu 2016 roku wystartował kolejny cykl PKO Grand Prix Gdyni. Są to cztery biegi, które odbywają się: w lutym - Urodzinowy, w maju - Europejski, w czerwcu - Świętojański i w listopadzie - Niepodległości. Po ukończeniu każdego z nich dostaje się medal, a te stanowią puzzle składające się w jedną całość. W 2016 roku układanka przedstawiała ulicę Świętojańską w dwóch obliczach - tuż po powstaniu oraz współcześnie. Frekwencja podczas pierwszych trzech startów wynosiła około 4,5 tys. biegaczy. Najwięcej pojawiło się podczas czwartej odsłony cyklu. W listopadzie bieg na dystansie 10 km ukończyło blisko 5,5 tys. uczestników.

BLISKO 5,5 TYSIĄCA UCZESTNIKÓW BIEGU NIEPODLEGŁOŚCI W GDYNI

Tak wyglądał Bieg Niepodległości 2016 w Gdyni.

W marcu byliśmy świadkami 1. Gdynia Półmaratonu. Dystans 21,095 km pokonało 4125 uczestników. Triumfatorem został Hillary Kiptum Maiyo Kimaiyo. Na przebiegnięcie trasy Kenijczyk potrzebował 1 godziny, 2 minut i 41 sekund. Tuż za jego plecami uplasowała się czwórka pozostałych biegaczy z Czarnego Lądu. Najszybszą kobietą okazała się Agnes Chebet, również reprezentantka Kenii. Impreza okazała się tak udana, że będzie miała swoją kontynuację. Do tego Gdynia stara się o zorganizowanie mistrzostw świata na tym dystansie.

BIEGACZE Z AFRYKI ZDOMINOWALI GDYŃSKI PÓŁMARATON

1. PZU Gdynia Półmaraton

W kwietniu Trójmiasto odwiedziła Anna Lewandowska, a w maju Ewa Chodakowska. Najpopularniejsze trenerki fitness w naszym kraju przyciągnęły łącznie na zajęcia około 800 chętnych, w tym większość kobiet.

Tak wyglądał trening z Anną Lewandowską...

...a tak z Ewą Chodakowską.

Ponad 950 pań wzięło udział w 1-majowym Biegu Kobiet na Bulwarze Nadmorskim. W porównaniu z poprzednią edycją imprezy liczba uczestniczek wzrosła prawie trzykrotnie. Tym razem najlepsza okazała się Kamila Pobłocka, która wyprzedziła swoją siostrę Katarzynę. W zawodach wystartowało także 9 mężczyzn, a pierwszy z nich na mecie pojawił się ponad 2 minuty po triumfatorce.

Także w maju przez Gdańsk przebiegli maratończycy. W rywalizacji na dystansie 42 km i 195 m wzięło udział 1609 zawodników. Pierwszy na mecie zameldował się Paweł Piotraschke, policjant ze Słupska.

Druga odsłona gdańskiego maratonu.

Po raz pierwszy, jednego roku, w Trójmieście odbyły się dwie odsłony ekstremalnego biegu Runmageddon. W Babich Dołach fani tej nietypowej aktywności fizycznej stawili się licznie na starcie, a następnie zmagali się na 6-kilometrowej trasie w wodzie, na piasku i w lesie. Do mety dotarło 1724 uczestników. Kilka miesięcy później, przy Stadionie Miejskim odbyły się edycje Classic - 12 kilometrów oraz Nocny Rekrut - 6 kilometrów.

Runmageddon Rekrut w Babich Dołach

Sylwester Kuster został mistrzem Polski elit w triathlonie na dystansie olimpijskim. Natomiast w kategoriach wiekowych najszybszy był Jakub Ruciński z Sopotu. Zawody odbyły się w okolicach molo w Brzeźnie, Parku Reagana i Stadionu Energa. Impreza w Gdańsku po raz pierwszy miała rangę mistrzostw. W 2017 roku gdańskie zawody także odbędą się na dystansie olimpijskim, czyli 1,5 km pływania, 40 km jazdy rowerem i 10 km biegu.

Triathlon Gdańsk na dystansie olimpijskim.

Ivan Tutukin z Rosji triumfował w kolejnej odsłonie triathlonowego Herbalife Ironman 70.3 Gdynia 2016. Jego czas 3:55.22 jest tylko o ponad minutę gorszy od rekordu trasy. Najlepszy z Polaków, Miłosz Sowiński zajął 4. pozycję, choć po jeździe na rowerze wydawało się, że ma szanse na zwycięstwo. Wśród pań zwyciężyła po raz drugi z rzędu Niemka Diana Riesler.

Triathlon Herbalife Ironman 70.3 Gdynia 2016.

Tradycyjnie dwie z sześciu konkurencji w ramach Biegu św. Dominika przeznaczone były dla amatorów. Do startu w bezpłatnym prologu na 1200 metrów stanęło około 1200 uczestników, a najmłodszy z nich miał 1,5 roku. Czas nie był mierzony, nie sporządzano klasyfikacji, gdyż wszyscy byli zwycięzcami. Natomiast w rywalizacji VIP nie zabrakło także byłych wyczynowców. Wygrali Wanda PanfilRadosław Dudycz.

Ponad tysiąc startujących w Prologu Biegu Św. Dominika 2016.

Z 916 zgłoszonych z 32 państw numery startowe do XXII Maratonu "Solidarności" pobrało 689 zawodniczek i zawodników. Dopisała pogoda. Od 10 lat tak szybko nie biegano na trasie z Gdyni przez Sopot do Gdańska. Triumfator Kipkorir Wycliffe (Kenia) dystans 42 kilometrów i 195 metrów pokonał w czasie krótszym niż 2 godziny i 19 minut. Wśród kobiet najlepsza była jego rodaczka - Chemisto Ruth Matebo, która przegrała tylko z 16 panami. Za zwycięstwa oboje zarobili po 5 tysięcy złotych.

Blisko 700 biegaczy w XXII Energa Maratonie Solidarności,

Blisko 700 osób, w tym liczni goście z zagranicy, wzięło udział w ósmej edycji maratonu sierpniowego na rolkach im. Lecha Wałęsy. Rolkarze na kilka godzin opanowali okolice Stadionu Energa Gdańsk. Zwycięstwo w rywalizacji na głównym dystansie 42,23 km padło łupem Niemca Feliksa Rijhena, którego przejazd trwał 1:06:35. Półmaraton wygrał Maciej Walich, a na dystansie Fitness najszybszy był Adam Knop. Mistrzem Polski w maratonie został Bartosz Chojnacki.

Przypomnij sobie Maraton sierpniowy na rolkach.

Ponad 3000 uczestników wystartowało w 54. edycji Biegu Westerplatte. Organizatorom nie udało się pobić rekordu frekwencji z 2015 roku wynoszącego 3150 zawodników. Za to zwycięzca biegu Marek Kowalski pobił rekord 10-kilometrowej trasy wynikiem 30:02. Wśród pań najszybsza była Ewelina Paprocka z czasem 34:41.

Już po raz 54. odbył się Bieg Westerplatte.

Małżeństwo Pawła i Olgi Ochalów z Bydgoszczy zwyciężyło 3. edycję Amber Expo Półmaratonu Gdańsk. Przed półmaratończykami, ulicami miasta ścigały się osoby na wózkach inwalidzkich oraz uczestnicy biegu na dystansie 5 km. W biegowych zmaganiach wzięło udział łącznie niemal 4 tys. osób.

Gdański Półmaraton AmberExpo 2016.

W tym biegu nie było numerów startowych, pomiaru czasu czy klasyfikacji końcowej, w tym biegu liczyła się przede wszystkim sportowa integracja i promowanie aktywnego stylu życia. 23 października obyła się VIII edycja imprezy Gdańsk Biega, a w niej udział wzięło ponad 3 tys. biegaczy.

Gdańsk Biega 2016.

Opinie (4)

mail

Napisz do nas

Brałeś udział w ciekawej wyprawie lub zawodach, o których chciałbyś opowiedzieć naszym czytelnikom? Napisz do nas na aktywne@trojmiasto.pl