• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Aktywna babeczka. Czy sauna jest dobra dla każdego? Jak z niej korzystać?

Joanna Skutkiewicz
24 stycznia 2019 (artykuł sprzed 3 lat) 
Opinie (52)
Istnieje wiele rodzajów saun, dzięki czemu każdy może wybrać coś odpowiedniego dla siebie. Istnieje wiele rodzajów saun, dzięki czemu każdy może wybrać coś odpowiedniego dla siebie.

W 14. odcinku cyklu "Aktywna babeczka" idziemy do sauny. Nie po to, aby bić rekordy wytrzymałości, a tym bardziej poplotkować, ogrzać się bądź wysuszyć ręcznik. Pokażemy, jak korzystać z niej rozsądnie, by osiągać pożądane efekty. Dwa tygodnie temu prezentowaliśmy, jakie ćwiczenia wykonywać, by właściwie się rozciągnąć, natomiast 7 lutego zastanowimy się, jak właściwie ubrać się do uprawiania sportu zimą.Sprawdź, gdzie można pójść na saunę w TrójmieścieZ jakiego rodzaju sauny korzystasz najchętniej?

Plotki to nie tuSauny znajdują się obecnie niemal w każdej siłowni, klubie fitness i na wielu pływalniach. Dostępność wpływa zatem na popularność bodźca tego rodzaju. Wejście do sauny bywa - niestety - traktowane jako sposób na ogrzanie się, możliwość poplotkowania ze znajomymi albo nawet na wysuszenie mokrego po treningu ręcznika. Należy pamiętać, że sauna to narzędzie, z którego warto korzystać rozsądnie. Tylko wtedy przyniesie nam pożądany efekt zdrowotny, a my nie będziemy przeszkadzać innym.

Przeczytaj także:


Sauna jak treningBłędem jest także wchodzenie do sauny bezpośrednio po ciężkim treningu, gdy nasze ciało doznało przed chwilą bodźca w postaci wysiłku. Przebywanie w wysokiej temperaturze połączone z gwałtownym ochładzaniem całego ciała samo w sobie jest obciążeniem dla organizmu. Można niejako potraktować je jak rodzaj treningu.

- Wysoka temperatura i ekstremalnie niski poziom wilgotności powietrza powodują, że układy krążenia i oddechowy pracują na najwyższych obrotach. Ponadto jesteśmy narażeni na odwodnienie. Wizytę w saunie suchej najlepiej zaplanować w dzień nietreningowy. Gdy jednak saunowanie przeprowadzamy po wysiłku, należy odpowiednio nawodnić organizm i odczekać, aż podwyższona temperatura ciała powróci do tej sprzed treningu - radzi Anna Sztetner, trener personalny dla kobiet.


Dobroczynne działanieWysoka temperatura w saunie, zwłaszcza suchej (około 90-100 stopni) sprawia, że zwiększa się częstotliwość bicia serca, obniża się ciśnienie krwi a pojemność płuc ulega zwiększeniu. Przemiana materii organizmu zwalnia, aby po schłodzeniu gwałtownie przyspieszyć. Z tego względu żaden z etapów sesji w saunie nie powinien być pomijany ani skracany.

- Sauna nie polega jedynie na nagrzewaniu ciała. Ważnym elementem cyklu saunowania jest odpoczynek po wyjściu, aby temperatura ciała wróciła do normy i uspokoiło się nasze tętno. Warto zaplanować minimum 2-3 cykle w saunie, przeplatane schłodzeniem i odpoczynkiem o czasie równym temu, który spędziliśmy w cieple - zaleca Dorota Pogorzelska, kierownik Aqua Spa i Saunarium w Redzie.

Nie na wyścigiNie znaczy to oczywiście, że powinniśmy próbować wytrzymać w saunie aż do bólu. Obfite pocenie się i przyspieszenie akcji serca to normalne fizjologiczne reakcje organizmu na przebywanie w wysokiej temperaturze. Jednak powinniśmy zachować czujność. Zawroty głowy czy uczucie silnego osłabienia to objawy, które są sygnałem, że przesadziliśmy. Nie ma nic wstydliwego w tym, że wytrzymujemy w saunie tylko 5 minut, podczas gdy nasi znajomi mogą przebywać tam aż kwadrans.Różne możliwości dla każdegoWarto także zdawać sobie sprawę z tego, że nie każda sauna jest jednakowym bodźcem dla organizmu. Pośród różnego rodzaju saun każdy może znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Sauna fińska (sucha) ze względu na wysoką temperaturę i bardzo niską wilgotność jest spośród nich najbardziej obciążająca. Z kolei seans w saunie podgrzewanej promieniami podczerwonymi wiąże się z przebywaniem w temperaturze "zaledwie" 50-60 stopni.

- W saunach infrared i aromatycznych utrzymuje się przeważnie niższe temperatury. Ciało także się w nich nagrzewa, aczkolwiek jest to mniej męczące niż siedzenie w mocno zaparowanej łaźni parowej czy w saunie suchej o temperaturze stu stopni. Największym wysiłkiem i bodźcem dla naszego ciała są seanse w saunie suchej, podczas których klienci otrzymują bezpośrednio na ciało podmuch ciepłego powietrza wymieszany z olejkami aromaterapeutycznymi - mówi Dorota Pogorzelska.
Sauna świetnie wpływa na regenerację. Sprawia, że krążenie przyspiesza, spięte mięśnie się rozluźniają, znika uczucie znużenia. Seans w saunie może być świetnym lekarstwem na zmęczenie, a czasem także na początkową fazę przeziębienia. Należy jednak wystrzegać się przychodzenia do sauny podczas choroby. W przeciwnym razie możemy nie tylko pozarażać innych korzystających z seansu, lecz także kompletnie się rozłożyć.

"Aktywna babeczka" to cykl, w którym poruszamy tematy związane z aktywnością fizyczną. Znajdziecie tu damskie spojrzenie na sport i treningi, jednak informacje, które przekazujemy w tym cyklu mogą okazać się przydatne nie tylko dla kobiet. Przedstawiamy pomysły na trening w parach, zespołach czy ofertę aktywności sportowej dla rodzin. Podpowiadamy, z jakich sportowych propozycji możecie skorzystać w Trójmieście, jak przygotować się na trening i pokazujemy, że nie trzeba trenować zawodowo, żeby poczuć się po prostu dobrze.

Dotychczas w cyklu:
 1. Jak zacząć trenować?
 2. Sposoby na wypracowanie idealnej sylwetki
 3. Czego nie powinno zabraknąć w torbie, którą zabieramy na trening?
 4. Na ćwiczenia do siłowni w rękawiczkach czy bez?
 5. Ćwiczenia na mięśnie brzucha
 6. Jak zmotywować się do treningów?
 7. Droga na skróty. Czy i kiedy sięgnąć po suplementy?
 8. Jak sprawdzić, czy właściwie trenujesz?
 9. Trenujemy pośladki. Pomogą przysiady
 10. Co wypada robić, a czego się wystrzegać w siłowni i fitness klubie?
 11. Który trening bardziej wydajny: solo, w duecie czy grupie?
 12. Czy trenować z muzyką w słuchawkach czy bez?
 13. Jak się poprawnie rozciągać przed i po zajęciach?

Opinie (52) 6 zablokowanych

 • Najgorsze jest to, że w saunie często spotykam ślady "po miłości"

  Szczególnie słabo to wygląda jak wcześniej przebywało w niej np. dwóch facetów.

  • 30 35

 • jak korzystać?

  na golasa, ew owinięci ręcznikiem. A nie w plastikowych kąpielówkach/strojach kąpielowych.

  • 63 8

 • Prywatnie tak
  Publicznie za dużo zwyroli

  • 17 19

 • Sauna tylko nago i koedukacyjnie. Taka jest tradycja sauny. Jeżeli ktoś nie jest na to gotowy z osobistych przyczyn to niech nie przychodzi.

  • 44 27

 • Nie ma to jak prawdziwa sauna fińska na wolnym powietrzu, a nie jakieś przerośnięte spa czy aqua park. A z sauny wprost na zewnątrz w śnieg i mróz tak z -10 jest optymalne.

  • 28 5

 • Świetne sauny są w Mera w Sopocie, a do tego dwie strefy dla wstydziochoów w bieliźnie i klasycznie w samym prześcieradle.

  • 6 6

 • Nie ma to jak ktoś wejdzie do suchej w sztucznej bieliźnie, gatki szybko pieką w pupę.

  • 13 4

 • A Ty co?

  Zazdraszczasz mianowicie?

  • 15 14

 • Sauna pojemność płuc ulega zwiększeniu juz nie jedne bzdury czytałem.

  7 lutego zastanowimy się, jak ubrać się do uprawiania sportu zimą. Helooo zima zaczęła się w grudniu. Może najpierw wrócić do szkoły podstawowej nauczyć się jakie mamy warunki klimatyczne w Polsce :) I kiedy zaczyna się zima w Polsce. Naturalnie wszyscy z niecierpliwością czekają na porady i będą leżeć odłogiem do połowy lutego bo nie nie wiedza jak się ubrać w zimie :)

  • 18 6

 • władze Gdyni kiedyś obiecały saunę na plaży. dlaczego nie powstała?

  • 12 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Rowerowy czwartek, popołudniem po pracy

zajęcia rekreacyjne, rajd / wędrówka

Turniej siatkówki plażowej Ziaja Cup 2022

turniej

Zabawa z Mapą - Gdynia Kolibki

zajęcia rekreacyjne, rajd / wędrówka, impreza na orientację

Forum