• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Aktywna Babeczka. Co zjeść przed i po treningu?

Joanna Skutkiewicz
2 maja 2019 (artykuł sprzed 5 lat) 
Odpowiednie odżywianie może w znacznym stopniu wpłynąć na nasze efekty treningowe. Odpowiednie odżywianie może w znacznym stopniu wpłynąć na nasze efekty treningowe.

W 21. odcinku cyklu "Aktywnej Babeczki" podpowiemy, co jeść przed i po treningu, aby posiłki nie przeszkadzały nam w zajęciach, a pomagały osiągać zakładane rezultaty. Nasi eksperci przedstawią przykładowe menu. Dwa tygodnie temu poruszaliśmy temat regeneracji po zajęciach. Natomiast 16 maja zastanowimy się, kiedy można przenieść się z pływaniem z krytych pływalni na otwarte wody.



Czy zwracasz uwagę na to, co jesz przed treningiem i po nim?

Każda z nas ma swoje ulubione aktywności i cel, do którego dąży. Niektóre z nas chcą schudnąć, inne przybrać masy mięśniowej i wyrzeźbić sylwetkę, a jeszcze inne traktują sport jako styl życia. Niezależnie od tego, co chcemy osiągnąć, powinnyśmy pamiętać o zasadach odpowiedniego odżywiania. To może nam bowiem pomóc lub utrudnić dojście do zakładanych rezultatów.

Przed treningiem



Jak długi odstęp zachować pomiędzy posiłkiem a treningiem? W dużej mierze jest to kwestia indywidualna. Zależy też od rodzaju aktywności.

Uważajmy, zwłaszcza na to co jemy przed bieganiem. Ze względu na pionowe, gwałtowne ruchy ciała może pojawić się dyskomfort i dolegliwości związane z układem pokarmowym. Aby uniknąć tego typu problemów, należy zachować co najmniej 4-godzinny odstęp pomiędzy jednym z głównych posiłków a wyjściem na trening. Jednak, jeśli nasz organizm to toleruje, w tzw. międzyczasie można zjeść niewielką przekąskę.

Jeśli szykujemy się na mocny trening biegowy, dobrze, abyśmy przed wyjściem, zjedli niewielką objętościowo, ale bogatą odżywczo przekąskę, która nie będzie zalegać nam w żołądku. Zwykle w tej roli dobrze sprawdzają się banany, suszone owoce oraz batoniki zbożowe.

Jeżeli nie czeka nas bardzo wymagający trening, zadbajmy po prostu o to, aby spożyta przekąska pozwoliła nam na to, żeby nie wychodzić z domu "na głodniaka". Nie ma wskazań do tego, aby "ładować się węglowodanami", zwłaszcza jeżeli chcemy zrzucić wagę.

- Przed treningiem powinniśmy dostarczyć do organizmu energię, którą wykorzystamy w czasie ćwiczeń. Wybierz posiłek bogaty w złożone węglowodany, a im niższy indeks glikemiczny, tym dłużej pojedziesz na tym baku. Świetnie sprawdzają się koktajle owocowe i dodatkami - tutaj można poeksperymentować. Możemy też przygotować białkowego omleta z płatkami owsianymi. Posiłek musimy dobrać do pory dnia. Jeśli ćwiczymy wieczorem, to najprawdopodobniej poprzedzimy go obiadem. Delikatnie przyrządzone mięso będzie dobrym wyborem. Przed treningiem wybierz danie lekkostrawne - nie przesadzaj z białkami, niech przeważają węglowodany - mówi Szymon Walkowski, dietetyk z firmy SimplyHealth.pl.
Zwracajmy też uwagę na to, co pijemy. Zwracajmy też uwagę na to, co pijemy.

Po treningu



Nie wszyscy wiedzą, że po treningu, podczas którego wyczerpaliśmy swoje zasoby glikogenu, komórki naszego ciała "otwierają się" na cukier, który chętnie pożytkują do odbudowy mięśni. To zjawisko w środowisku sportowym zwane jest "okienkiem węglowodanowym". Pojęcie to obejmuje 30-60 minut po zakończeniu treningu. Możemy się spodziewać, że to, co zjemy w tym okresie, posłuży naszemu organizmowi jako paliwo do regeneracji.

W tym czasie możemy pozwolić sobie na porcję węglowodanów prostych. Jeśli od kilku dni "chodziło" za nami coś słodkiego, to właśnie jest najlepszy moment, aby ulec tej pokusie właściwie bezkarnie. Pamiętajmy również, że budulcem dla mięśni jest białko, więc oprócz węglowodanów, powinnyśmy dostarczyć organizmowi także tego makroelementu.

- Posiłek po treningu jest bardzo ważny i najczęściej niedoceniany. Pamiętaj, że twój organizm musi się zregenerować. Najczęściej po treningu sięgamy po produkty białkowe. I słusznie. Smaczne koktajle białkowo-węglowodanowe i jogurty z owocami to doskonały posiłek. Tradycyjny ryż z kurczakiem nie jest zły, ale możesz też spróbować pełnoziarnistego makaronu, łososia czy pasty z ciecierzycy. Tak naprawdę, każdy znajdzie coś smacznego dla siebie - potrzeba jedynie trochę wyobraźni. I umiaru, oczywiście - podpowiada Szymon Walkowski.

Kiedy stracimy na wadze?



Błędem jest myślenie, że niezjedzenie posiłku po treningu pozwoli nam schudnąć. Wręcz przeciwnie. Organizm, który nie dostanie budulca do zregenerowania mięśni, spowolni metabolizm, co w efekcie utrudni nam zrzucenie wagi. Pamiętajmy, że kluczem do zdrowia i dobrego samopoczucia jest regularne spożywanie zbilansowanych posiłków.

- Gdy mamy zaplanowane konkretne godziny posiłków w ciągu dnia, nie doprowadzamy do znacznych spadków glukozy w krwi, tym samym zapobiegamy napadom głodu. Stałe godziny posiłków pozwalają utrzymać nasz organizm ciągle na najwyższych obrotach. Gdy zjemy posiłek, np. przed wyjściem z pracy, spokojnie możemy zrobić zakupy, wrócić do domu i przygotować kolejny posiłek, rezygnując z podjadania batonów czy innych przekąsek, które widzimy czekając w kolejce do kasy z zakupami - zaleca Magda Sałacka z firmy Mojdietetyk.pl.

Miejsca

Opinie (28) 2 zablokowane

  • cos w tym jest

    po kebsie, czy pizzy bieganie 10km i wiecej to mordercza walka o przetrwanie, nie raz musialem skrocic trening ze wzgledu na problemy gastryczne, takze ten tego jedzmy zdrowo!

    • 1 1

  • Treść równie światła co nazwa cyklu

    Naprawdę, szanujcie swoich czytelników.

    • 6 0

  • I tak bredził i mi truł przejęty

    Ciągle dawał rady i polecał suplementy

    • 5 0

  • Tekst o jedzeniu przed treningiem czy przed aktywnością ludzi chcących się pokazać w fitnes klubie?

    • 0 0

  • Dieta

    No ja wiem, że muszę jeść sporo i dlatego jestem na diecie od Mateusza Gesslera o nazwie Warszawski Dzień - oczywiście wersja dla sportowców, a sama dieta pyszna i zdrowa! Bez niepotrzebnej chemii i ulepszaczy. :)

    • 0 0

  • Ja mam catering dietetyczny Tummy Heaven i tam już mam posiłki zaplanowane na cały dzień, to całkiem dobra opcja dla zabieganych osób.

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Bajkolandia - nocowanka dla dzieci

150 zł
spotkanie, warsztaty, zajęcia rekreacyjne

Nocny Duathlon - Airport Gdańsk (5 opinii)

(5 opinii)
zawody / wyścigi

Spacer z Przewodnikiem: Gdańsk - Droga Królewska i ciekawe zakamarki Głównego Miasta

47 zł
spacer

Forum

Najczęściej czytane