Aktywna babeczka - pożegnanie. Jak dbać o cerę i dłonie podczas treningu w mrozie?
W 20. odcinku cyklu "Aktywna babeczka" podpowiemy, jak najlepiej zregenerować się po dniu obfitującym w aktywności fizyczne. Dwa tygodnie temu zastanawialiśmy się, po co robimy sobie selfie na treningach, a 2 maja spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, jak prawidłowo planować posiłki okołotreningowe.
W jaki sposób najczęściej regenerujesz się po męczącym dniu?
Niezastąpiony sen
Choć brzmi to banalnie, to właśnie sen jest najlepszym, niezastąpionym, a co więcej, całkowicie darmowym sposobem na regenerację zarówno po treningach, jak i w każdej sytuacji zmęczenia organizmu. Podczas snu wydzielają się hormony odpowiadające za odbudowę sił mentalnych i fizycznych. Oprócz odpowiedniej ilości snu w nocy, podczas intensywnych dni warto znaleźć choćby kwadrans na energetyzującą drzemkę w ciągu dnia.
Sauna i spa - uczta dla ducha i ciała
Każdemu od czasu do czasu należy się odrobina luksusu. Regularne wizyty w saunie pozwolą nam zażyć głębokiego relaksu po ciężkim dniu. Może się okazać, że wyjdziemy z niej rześkie i wypoczęte, gotowe na nowe wyzwania. Co jakiś czas warto też zafundować sobie relaksujący masaż lub wizytę w spa. Ważne, aby dobrać rodzaj zabiegu do bieżących potrzeb, choćby tego, czy w danym dniu odbyłyśmy intensywny trening.
- Krótko po treningu najlepiej skorzystać z krioterapii miejscowej. Sauna, jacuzzi, zabiegi na ciało oraz masaże idealnie nadają się na dni wolne od wysiłku fizycznego. Po dniu obfitującym w przeróżne zadania polecamy zabiegi relaksujące takie jak rytuały na ciało z peelingiem i maską - mówi Weronika Grzenkowicz, kierownik spa w hotelu Faltom w Rumi.
- Doskonałym sposobem na odprężenie będzie przyjemna kąpiel aromaterapeutyczna, która ma działanie zarówno zdrowotne, jak i pielęgnacyjne. Wspomaga układ krążenia, relaksuje napięte mięśnie i odżywia skórę. Z kolei sauna to prawdziwe dobrodziejstwo dla urody i zdrowia. Powoduje intensywne rozgrzanie skóry, pobudza ukrwienie, zmiękcza naskórek. Pocenie wzmaga pracę nerek, dzięki czemu szybciej z organizmu usuwane są zbędne produkty przemiany materii. Naprzemienne ogrzewanie i oziębianie ciała hartuje organizm i stabilizuje układ immunologiczny - mówi Paulina Cebula z hotelu Villa Baltica w Sopocie.
Przeczytaj także:
- Czy sauna jest dobra dla każdego? Jak z niej korzystać?
- Jak poprawnie korzystać z sauny?
- Sauna po treningu czy w dniu relaksu?
- Zabiegi SPA. Sprawdzamy ofertę trójmiejskich salonów
Rozciąganie i joga
Zmęczone mięśnie będą nam wdzięczne za sesję delikatnego stretchingu. Wystarczy kwadrans rozciągania się przy okazji oglądania ulubionego serialu, aby odczuć wyraźną różnicę w samopoczuciu. Możemy też sprawdzić, czy przypadną nam do gustu grupowe zajęcia jogi. Regularna praktyka jogi pod czujnym okiem instruktora może stać się dla nas prawdziwą przyjemnością.
Nie daj się pokusom
Często, gdy odczuwamy przejmujące zmęczenie, pojawia się niepohamowana ochota na słodycze. Zwykle zdarza się to wówczas, gdy przez cały dzień nie miałyśmy czasu zjeść porządnego posiłku. Jeśli zaplanujemy regularne, zbilansowane posiłki, ryzyko "wciągania" niskojakościowego, przetworzonego jedzenia znacznie spadnie.
- Ważne jest też, byśmy skupili się na jedzeniu. Nie siadajmy przed telewizorem, ale zjedzmy posiłek przy stole, świadomie go spożywając. Łatwiej nam będzie wtedy utrzymać odpowiednią podaż kaloryczną dla naszego organizmu - tłumaczy Magda Sałacka z firmy Mój Dietetyk.
Odpowiednie nawodnienie
- Nieodpowiednia podaż płynów może prowadzić do zaburzenia pracy naszego organizmu. Pierwsze objawy odwodnienia to osłabienie, problemy z koncentracją, bóle głowy czy częste uczucie zmęczenia. Woda wypita tuż przed spożyciem posiłku wypełnia żołądek, daje uczucie pełności i sytości, dzięki czemu szybciej kończymy posiłek i zjadamy mniej kalorii. W ciągu dnia powinniśmy pić ok. 2-2,5 litra wody, jednak zapotrzebowanie jest zależne od naszego wieku, aktywności fizycznej oraz rodzaju wykonywanej pracy - tłumaczy Magda Sałacka.
"Nie" dla ekranów i wieczornego podjadania
Na dwie godziny przed pójściem spać powinniśmy wyłączyć telewizor, komputer i nie wpatrywać się w ekran smartfona. Niebieskie światło emitowane przez wyżej wspomniane urządzenia znacznie utrudnia naszemu organizmowi przejście w stan wypoczynku. Powinnyśmy zwrócić na to szczególną uwagę, jeśli słabo się wysypiamy - być może przewijanie mediów społecznościowych bezpośrednio przed pójściem spać jest tego główną przyczyną.
Należy także unikać spożywania posiłków, zwłaszcza obfitych, krótko przed snem.
- Ostatni posiłek powinniśmy zjeść najpóźniej na 2-3 godziny przed zaśnięciem. Powinien on składać się z dużej ilości warzyw (sałatki, surówki, zapiekanki), lekkostrawnego i niskotłuszczowego białka (wędliny gotowane, sery twarogowe, ryba pieczona, jajka), niewielkiej ilości tłuszczu roślinnego (oliwa, nasiona, awokado, oliwki) oraz małej ilości węglowodanów złożonych. W ten sposób otrzymamy posiłek sycący, a jednoczenie niskokaloryczny. Unikajmy produktów i potraw o wysokim indeksie glikemicznym - mówi Agnieszka Kościowska z firmy Dietetyk dla Ciebie.
Lekka aktywność fizyczna
Bardzo często po ciężkim treningu idealnym sposobem na regenerację okazuje się... kolejny trening. Mamy jednak na myśli lekką, niezobowiązującą aktywność fizyczną, wyłącznie dla podniesienia tętna i wspomożenia mięśni w usuwaniu szkodliwych produktów przemiany materii. Możemy pójść na spacer, na przejażdżkę rowerową lub lekki jogging.
Dotychczas w cyklu:
- Jak zacząć trenować?
- Sposoby na wypracowanie idealnej sylwetki
- Czego nie powinno zabraknąć w torbie, którą zabieramy na trening?
- Na ćwiczenia do siłowni w rękawiczkach czy bez?
- Ćwiczenia na mięśnie brzucha
- Jak zmotywować się do treningów?
- Droga na skróty. Czy i kiedy sięgnąć po suplementy?
- Jak sprawdzić, czy właściwie trenujesz?
- Trenujemy pośladki. Pomogą przysiady
- Co wypada robić, a czego się wystrzegać w siłowni i fitness klubie?
- Który trening bardziej wydajny: solo, w duecie czy grupie?
- Czy trenować z muzyką w słuchawkach czy bez?
- Jak się poprawnie rozciągać przed i po zajęciach?
- Jak poprawnie korzystać z sauny?
- Jak się ubrać, by zimą uprawiać sport i nie zachorować
- Jak rozpocząć treningi mimo nadwagi?
- Co zrobić, gdy trening nie przynosi pożądanych efektów?
- Jak ćwiczyć w siłowni pod chmurką?
- Po co robimy selfie na treningach?