wiadomości

stat

Rusz się! Tomasz Szczęsny i bieganie po klifach

Najnowszy artukuł na ten temat

Rusz się! Paulina Frankowska i Bartłomiej Barczak - morsowanie i treningi biegowe

Tomasz Szczęsny co niedzielę o godz. 9 zaprasza na wspólne bieganie po gdyńskich klifach. Bezpłatne treningi to nie tylko okazja do budowania formy, ale też podziwiania malowniczych widoków w postaci nadmorskich wzniesień czy powojennych bunkrów. Zbiórka na parkingu przy Polance Redłowskiej. - To znakomite urozmaicenie, świetna alternatywa dla tych, którzy niekoniecznie lubią biegać - mówi organizator, który jest instruktorem kolarstwa. To kolejny bohater cyklu Rusz się! Poprzednio pisaliśmy o Irku Żaku i treningach Pro Challenge, a 19 grudnia zaprezentujemy Michała Bogdziewicza i treningi Gravelondo.Sprawdź wszystkich bohaterów cykluTomasz Szczęsny jest rodowitym gdańszczaninem. Od 12. roku życia uczęszczał do sportowej Szkoły Podstawowej nr 75 im. Janusza Kusocińskiego przy AWFiS. Najpierw trenował lekkoatletykę, a następnie związał się ze sportami siłowymi, głównie trójbojem.

W międzyczasie zdobył uprawnienia do prowadzenia zajęć indoor cyclingu. Następnie zaangażował się w ściganie na rowerze górskim i szosowym. Obecnie jest instruktorem kolarstwa z ramienia Polskiego Związku Kolarskiego. Prowadzi też zajęcia rowerowe w trójmiejskich klubach Zdrofit. Bieganie po klifach wprowadził początkowo jako część treningu dla swoich podopiecznych.

- To była chęć poszerzania horyzontów. Zbudowanie ogólnej formy wytrzymałości biegowej przekłada się w pozytywny sposób na docelową dyscyplinę dla kolarzy. Sezon trwa od marca do października, a treningi biegowe można prowadzić cały rok. To dodatkowy bodziec do rozwoju, ale i sposób, by głowa odpoczęła - mówi Szczęsny, który jest absolwentem AWFiS.
Początkowo, Tomasz treningi na klifach urządzał dla kolarzy, ale z czasem na zajęcia przychodzić zaczęły inne osoby. Grupa spotyka się co tydzień, w niedzielę o godz. 9 na parkingu przy Polance Redłowskiej. Do pokonania jest zazwyczaj trasa od 9 do 7 km, a całość zajęć zamyka się w 80 minutach. W biegach regularnie uczestniczy od kilku do kilkunastu osób.

- Biegamy po największych przewyższeniach, które możemy znaleźć w okolicy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. To fajna zabawa, w której udział może wziąć każdy będący na choćby średnim, amatorskim poziomie. Każdy biegnie we własnym tempie. W zasadzie można powiedzieć, że to bardziej marszobiegi, bo zawsze po pokonaniu wzniesienia i tak czekamy na resztę grupy. Bez względu na pogodę, nigdy się nie nudzimy. Biegamy także jesienią i zimą - na klifach błota jest znacznie mniej niż w innych partiach lasu - wyjaśnia instruktor.


Spotkania są w pełni bezpłatne i zawsze zaczynają się od rozruchu na dystansie ok 1000 m - od polanki w górę i z powrotem, by przygarnąć ewentualnych spóźnialskich.

- To znakomite urozmaicenie, świetna alternatywa dla tych, którzy niekoniecznie lubią biegać. Same podbiegi sprawiają, że ten krótki trening wymaga stuprocentowego zaangażowania, co powoduje szybki przyrost formy, w krótkim czasie. Ja sam dzięki regularnym treningom zbudowałem formę, dzięki której zająłem 13. miejsce na zawodach Garmin Ultra Trial na dystansie 28 km w ubiegłym roku - przekonuje Szczęsny.
- Zalet jest więcej i dotyczą nie tylko kwestii sportowych. Sam teren jest bardzo atrakcyjny i nigdy nie powszednieje. Są to w końcu szczyty znajdujące się najbliżej morza. Dodatkowo po drodze można znaleźć powojenne bunkry czy działa, a więc elementy historyczne, o których zwykli spacerowicze najczęściej nawet nie wiedzą - dodaje Tomasz.
Aby wziąć udział w zajęciach, wystarczy przyjechać na miejsce. Treningi są całkowicie bezpłatnie. Warto wyposażyć się w buty do biegów terenowych z dość agresywnym protektorem. Podbiegi są bowiem strome i trzeba zadbać o przyczepność. Najtańsze, a zarazem solidne obuwie tego typu można kupić w outletach już za cenę 170 - 200 zł. Buty przeznaczone na starty w zawodach, kosztują nawet trzy razy więcej, ale tańszy model w zupełności wystarczy.

W CYKLU "RUSZ SIĘ!" PRZEDSTAWIAMY ANIMATORÓW ORAZ ICH ZAJĘCIA, W KTÓRYCH MOŻNA BRAĆ UDZIAŁ CYKLICZNIE, NA OGÓŁ BEZPŁATNIE

Opinie (11)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

mail

Napisz do nas

Brałeś udział w ciekawej wyprawie lub zawodach, o których chciałbyś opowiedzieć naszym czytelnikom? Napisz do nas na aktywne@trojmiasto.pl